آوا گالری

با توجه به قدیمی ترین اثری که از هنر میناکاری یافت شده است، به جرعت می توان گفت که این هنر یکی از اصیل ترین هنرهای ایرانی است. این اثر قدیمی یک گردنبند با مهره های شیشه ای است که روی شیش عدد از مهره های آن، طرح یک درخت با استفاده از هنر میناکاری نقش بسته است.

عمر این گردنبند حدود ۹۰۰ سال پیش از میلاد می باشد و در حفاری های حسنلو کشف شده است که در اطراف آذربایجان قرار دارند. هنر میناکاری پیش از آغاز حکومت هخامنشیان در ایران شکل گرفت و همین نشان دهنده قدمت تاریخچه هنر میناکاری است.

هنر میناکاری در دوره هخامنشیان رواج زیادی داشت و از همین جهت، آثار میناکاری زیادی از این دوران کشف شده اند. بیشتر این آثار به صورت طلاهای زینتی هستند که با نقوش میناکاری تزئین شده اند. ولی به طور کلی، هنر میناکاری را یک هنر اصیل متعلق به ایران می دانند که خاستگاه آن از همان ابتدا، شهر اصفهان بوده است.

میناکاری روی سفال


سفالگری و مینا کاری دو هنر پر طرفدار هستند که ترکیب آنها با یکدیگر منجر به خلق هنری شگفت انگیز می شود. تاریخچه میناکاری روی سفال از جایی آغاز شد که دو هنر سفالگری و میناکاری با هم ترکیب شدند. میناکاری از هنرهای اصیل اصفهان است و قطب هنر سفالگری شهر لالجین در همدان است.

از هنر میناکاری روی سفال اغلب برای تزئین مکان های مذهبی همچون مسجدها استفاده می شود. در هنر میناکاری روی سفال، بیشتر از الگوهای اسلیمی الهام گرفته می شود.

در شهر اصفهان، مردم زیادی به این هنر پرداخته اند و در حال خلق آثار ارزشمندی در این زمینه هستند. قدرت این هنر در حدی زیاد است که حتی زنان خانه دار از طریق خلق آثار آن در حال درآمد زایی هستند. آثار حاصل از میناکاری روی سفال، از سوغاتی های شهرهای اصفهان و حتی همدان است.

درباره میناکاری روی سفال


میناکاری خود به تنهایی هنری برای تزئین اجسام مختلف است. از این هنر بیشتر برای تزئین ظروف فلزی مانند ظروف مسی بهره می گیرند. ولی به طور کلی از میناکاری می توان برای تزئین ظروف مسی، طلایی و سفالی استفاده کرد و میناکاری بر روی این ظروف، رواج بیشتری دارد.

اگر از هنر میناکاری به منظور تزئین ظروف و اشیاء سفالی استفاده شود، در واقع از هنر میناکاری روی سفال استفاده شده است. در تاریخچه میناکاری روی سفال، همواره رنگ آبی معرف این هنر بوده است.

چرا که رنگ آبی یکی از رنگ هایی است که می تواند به مخاطب، حس آرامش را منتقل کند. هنر میناکاری در شهر اصفهان، پیوندی قوی با مذهب دارد.

این شهر در دوره صفوی به عنوان مرکز خلق آثار میناکاری بوده است و از همین جهت، کارگاه های میناکاری زیادی در آن زمان در شهر اصفهان تاسیس شده بودند. طرح های میناگری روی سفال بیشتر بیانگر دغدغه های اجتماعی جوامع مختلف در دوران های مختلف است.