آموزش

وسایل و مواد اولیه ی تولید ظروف میناکاری

آیا شما هم با دیدن نقوش رنگارنگ ظروف میناکاری وسوسه شده اید تا این هنر زیبا و سحر انگیز را امتحان کنید؟ آیا در پی یادگیری این هنر اصیل ایرانی به عنوان یک شغل خانگی هستید و در جستجوی کلاس و استاد و تهیه ی لوازم اولیه هستید؟ اگر می خواهید بدانید برای فراگیری و ادامه ی این هنر چه لوازمی نیاز دارید این مقاله را دنبال کنید.

وسایل و مواد اولیه ی تولید ظروف میناکاری روی سفال برای هنرمندان

سفال خام: این سفال ها را اغلب از لالجین همدان سفارش می دهند. مینای لاله جین به همین خاطر مشهور شده است.
سیاه قلم: این ماده ی نفتی سیاه رنگ را برای دورگیری نقوش میناکاری به کار می برند که از مواد سنتی برای نقاشی است.
شابلون: شابلون های آماده از جنس پلاستیک نرم و منعطف ساخته شده اند و منقش به تمامی نقوش اسلیمی هستند.
استامپ: استامپ را برای انداختن طرح شابلون روی سفال میناکاری نیاز دارند.
لعاب: لعاب ها برای رنگ آمیزی نقوش سیاه قلم پیاده شده روی سفال به کار می روند و یکی از عوامل اصلی زیبایی و کیفیت مینای هفت رنگ هستند. لعاب را به دو صورت پودر و محلول در آب به فروش می رسانند.
پمپ: پمپ های کوچک هم برای ایجاد نقوش سیاه قلم و هم برای ریختن لعاب در بین طرح های سیاه قلم به کار می روند
ابزار روان کننده: می تواند یک ماده ی شیمیایی و یا یک سرنگ آب باشد که هر چند وقت یکبار که لعاب در خروجی پمپ بسته و خشک می شود به باز کردن مسیر خروج پمپ کمک می کند
نقص گیر: ابزاری شبیه خودکار است که یک سوزن ظریفی در نوک خود دارد و برای قسمت هایی از کار میناکاری که لعاب روی سیاه قلم را پوشانده و نیاز به تمیز شدن دارد به کار می رود.

لوازم مورد نیاز کارگاه میناکاری برای کوره داران

کوره داران می توانند با هدف تولید انواع لوازم دکوراسیون و طراحی منزل، ضمن آموزش این هنر اصیل ایرانی اقدام به احداث کارگاه تولیدی نمایند.
کوره: کوره های القای الکتریکی که بتوانند حرارت مورد نیاز پخت لعاب میناکاری را که معادل با 750 تا 850 درجه سانتیگراد است فراهم کنند.
انبار: به دلیل محدودیت ظرفیت کوره ها، وجود مکانی که بتوان ظروف لعاب کاری شده ی خام را تا فرا رسیدن نوبت کوره بدون کوچکترین مزاحمتی در آن نگهداری کرد بسیار ضروری است. دوام لعاب خام بر روی سفال خام بسیار کم است و با کوچکترین لمس یا ضربه ای بخش زیادی از زحمات هنرمند به هدر خواهد رفت.
خودرو حمل و نقل: اگر قصد راه اندازی یک کارگاه میناکاری را دارید و می خواهید از حضور هنرمندان استقبال کنید یا کارهای میناکاری را پس از آموزش این هنر ایرانی به آنها برون سپاری کرده و حداکثر استفاده را از محیط کوچک کارگاه خود برای نمایش نمونه های تولید شده و آموزش هنردوستان ببرید، باید از یک خودروی سالم و نه لزوما نو، استفاده کنید که در قسمت بار خود سایبان داشته باشد.
کارتن و الیاف پشم شیشه: شاید به نظرتان عجیب به نظر برسد اما اگر قصد برون سپاری کارها را به شاگردان و هنرمندانی که با شما همکاری می کنند دارید حتما نیاز به کارتن را برای حمل و نقل کارهای حساس و آسیب پذیر لعاب کاری شده حس خواهید کرد. اما کارتن به تنهایی نمی تواند مانع آسیب دیدن لعاب خام و خشک شده روی سفال شود پس چاره چیست؟
چاره ی کار استفاده از الیاف پشم شیشه در کارتن ها برای نگهداری ظروف بسیار حساس لعاب کاری شده است.
author-avatar

درباره شیما قلی پور

ماموریت ما در آوا گالری آوا گالری با ارائه طیف گسترده‏‌ای از محصولات سفال، سرامیک و میناکاری و با همکاری نزدیک با شناخته شده ترین تولیدکنندگان اصلی این کالاها در ایران، تلاش می‏‌کند تا نیازهای متفاوت مشتریان با کاربری‏‌های متفاوت آنان را برآورده سازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *